Szef zwolni etatowca z obowiązków bez pytania
ZATRUDNIANIE | Zgoda pracownika nie jest już konieczna do zwolnienia go ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy.
Artykuł 362 kodeksu pracy, który obowiązuje od 22 lutego 2016 r., nie przewiduje współdziałania stron w zakresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Zgoda pracownika nie jest tu wymagana. Tym samym zwolnienie jest jednostronną decyzją pracodawcy bez żadnych ograniczeń. Jedynym warunkiem jest zapewnienie wynagrodzenia osobie zwolnionej z obowiązku świadczenia pracy.
Rozwiane wątpliwości
Przed 22 lutego 2016 r. kwestia takiego zwolnienia nie była wprost uregulowana ustawowo. Było to możliwe jedynie na mocy porozumienia stron bądź ugody. Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 20 maja 1988 r. (I PKN 137/98). Obecnie nie ma już w tym zakresie wątpliwości.
Przykład
Firma nie jest zadowolona z pracy jednego ze swoich pracowników, pana Jana. Codziennie wpływają na niego skargi od klientów w związku z nieprofesjonalnym zachowaniem. Szef postanowił 13 czerwca 2016 r. wręczyć tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta